Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Pohřeb četníka za protektorátu

5. 11. 2006

Nepodařilo se mi určit místo, kde se tento pohřeb odehrává. Dle mého názoru to bude někde ve východních Čechách. Mám pro to několik důvodů.

Na fotografii označené jako Pohřeb 2 si všimněme četníka v přilbě, který jde po levé straně pohřebního vozu ve směru jízdy hned jako druhý, tedy za četníkem v brigadýrce. Téhož četníka pak můžeme vidět na fotografii označené jako Pohřeb 3. Na této fotografii je první zprava.

Měl by to být pan Jan Carda. Zde ho máme na tomto portrétu:

Obrazek

Vím o něm jen to, že v počátcích své četnické kariéry sloužil na Četnické stanici v Brandově. Mělo by to být poblíž Hory sv. Kateřiny. V Kalendáři československého četnictva pro roky 1937 a 1938 (tyto kalendáře zohledňují stavy četnictva k roku 1936 a 1937)  není ještě uváděn ve stavu Četnické stanice Brandov.

V Kalendáři četnictva Protektorátu Čechy a Morava 1942 (zohledněn stav k roku 1941) je uváděn jako strážmistr Carda Jan z Četnické stanice Jičín (tedy Jičín ve východních Čechách).

V tomtéž kalendáři jsou také uvedeni zemřelí příslušníci četnictva v roce 1941. Zcela záměrně uvádím tyto dva zemřelé četníky:

štábní strážmist František Kyzyvát, zemřel 25. 3. 1941 v Jičíně,

strážmistr František Zelený, zemřel 18. 10. 1941 v Chlumci nad Cidlinou.

A nyní si opět povšimněme fotografií označených jako Pohřeb 2 a Pohřeb 3. Ráz počasí a stav okolní přírody spíše odpovídá časnému jaru nebo pozdnímu podzimu, tedy i době úmrtí obou výše uvedených četníků. Nemohl by na publikovaných fotografiích být právě pohřeb jednohoho z nich? Určitým vodítkem by mohla být i poznávací značka pohřebního vozu PD. Že by Poděbrady? To by  pak hovořilo ve prospěch Četnické stanice v Chlumci nad Cidlinou.

Ale musíme též připustit, že vše může být i jinak a na uvedených fotografiích je třeba zachycen pohřeb z pozdějších válečných let.

Po válce sloužil Jan Carda u Sboru národní bezpečnosti. V knize od Aloise Císaře a Oty Holuba Příběhy věrnosti a cti v kapitole, která popisuje řádění bratrů Mašínů se dočteme o tom, že v noci z 12. na 13. 9. 1951 zavraždil Ctirad Mašín na Stanici SNB v Chlumci nad Cidlinou mladšího strážmistra Oldřicha Kašíka. A zde vstupuje na scénu náš známý pan Jan Carda v jedné jediné větě "Strážmistr Carda vyburcoval hradecké krajské velitelství,...". Toť vše.

Vdovu po panu Cardovi jsem poznal v době, když žila v Popovicích u Jičína v malém domku u silnice. Když se jde od cihelny dolů směrem k návsi, tak domek je mezi odbočkou k bývalému konzumu a školou. Od ní mám několik fotografií, které zachycují jejího manžela, i ty forografie z pohřbu a také originální četnickou brašnu. Paní Cardová již několik let nežije. Snad někde žijí potomci pana Cardy a snad ještě mají nějaké dokumenty o svém otci. Kdo má zájem, ať pátrá.

Přivítal bych jakékoli další informace o panu Cardovi, pokud je má někdo k dispozici či pokud někdo něco o tomto zajímavém člověku v budoucnu zjistí. Další fotografie pana Cardy uveřejním v nejbližších dnech ve fotogalerii, která bude věnována jen jeho osobě.

Vlastimil Flášar

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

František Kyzyvát - upřesnění

(Bohumil Horáček, 29. 10. 2011 22:49)

Dobrý den,
štábní strážmist František Kyzyvát zemřel opravdu 25. 3. 1941, ale nikoliv v Jičíně, ale v Sobotce. Zabil se na služebnímkole, když mu při jízdě z kopce praskla přední vidlice. Pohřben je na hřbitově v Sobotce. Zbyla po něm žena a jedno dítě. Byl to můj prastrýc, fotky z pohřbu máme doma. Mějte se B. Horáček. horacek21@seznam.cz.

Re: František Kyzyvát - upřesnění

(Michal.kyzyvat, 13. 10. 2016 20:29)

Dobry podvecer.Frantisek Kyzyvat osudneho dne opravdu mel smrtelnou nehodu na sluzebnim kole ale pricinou nebyla praskla predni vidlice na kole.....

Re: František Kyzyvát - upřesnění

(Michal.kyzyvat, 13. 10. 2016 20:30)

Dobry podvecer.Frantisek Kyzyvat osudneho dne opravdu mel smrtelnou nehodu na sluzebnim kole ale pricinou nebyla praskla predni vidlice na kole.....

Re: Re: František Kyzyvát - upřesnění

(B. Horáček, 2. 2. 2017 17:24)

A co tedy bylo příčinou?

upřesnění

(Martin Tichý, 7. 8. 2012 20:38)

dobrý den, výše uváděný František Zelený byl bratr mého dědy. Pohřbený je na hřbitově v Běrunicích u Městce Králového. Byl mu vypravený četnický pohřeb. mám k dispozici poměrně dost jeho fotografií, které vyfotil v Roudnici nad Labem i foto z jeho pohřbu. Zemřel na tuberkulózu po návratu z německého vězení. Sháním jakékoliv informace o důvodu jeho uvěznění. pokud by jste o nějakých věděl, budu moc rád. s pozdravem Tichý martin.tichy@iex.cz

Citace

(Martin Žemlička, 8. 4. 2009 10:59)

Ahoj, může mi prosím někdo poslat přesné údaje o Kalendáři československého četnictva pro rok 1938? Stačí autora, název, kde a kdy byl vydán...díky, nikde to na internetu není. Odpověď prosím odešlete na zemlicka7@seznam.cz