Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Zde můžete uvést nejenom obecný komentář k těmto stránkám, ale i vznést různé dotazy, nápady a připomínky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Dotaz-Staniční obvod

(Jiří Vaněček, 11. 1. 2013 12:32)

Dobrý den,
staniční obvod lze zjistit z Chytilova místopisu: u jednotlivých obcí je tam uvedeno, do obvodu které ČS spadají. Když takto projdete obce v okolí zjistíte, které spadaly pod Vámi dotazovanou stanici.
Vzhledem k tomu, že se náčrtky obvodů stanic dochovaly jen vyjímečně, je toto nejjednodušší postup, na který jsem přišel.
Pokud by stanice vznikla až v době První republiky je naděje, že její obvod bude popsán v denním rozkaze, kterým byla stanice zřízena.

Kalendáře četnictva/schematismy

(Jiří Vaněček, 12. 11. 2012 13:55)

Vážení kolegové, nevíte v které knihovně či archivu by mohl být uložen kalendář čs. četnictva pro rok 1921 a 1926? Případně kdo by je mohl vlastnit?

dotaz Ladislav Havlíček

(DOKTORTONY, 18. 4. 2012 20:19)

Dobrý den, předem bych chtěl poděkovat za možnost prostudovat vaše stránky, jsou VELMI pěkné.
S velkým zájmem jsem si přečetl poznámky k "otci" ČS. mechanoskopie panu Ladislavu Havlíčkovi. Mimo jiné byl o jmenovaném v Kriminalistickém sborníku 2/2012 (rubrika Osobnosti četnické kriminalistiky 6) zveřejněn krátký článek plk. JUDr. Michala Dlouhého. V článku je mimo jiné popisováno, ,že Ladislav Havlíček svého času cca 1922-1928 sloužil v Teplicích - Šanově , kde ve službě užíval svého soukromého psa Gurtha, dále pak, že se právě touto dobou začal vymezovat právě na poli mechanoskopie při potírání lupičů pokladen. Další zajímavou informací je , že zpracovával fotografickou dokumentaci z atentátu na Reinharda Heydricha, účastnil se ohledání místa posledního odporu parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Jako sloužící policista (SKPV), zapálený fanoušek historie bezpečnostních sborů a v neposlední řadě rodilý Tepličák bych velmi rád získal všechny možné dostupné informace k panu Ladislavu Havlíčkovi. Zejména by mě pak zajímala jeho činnost během působení v Tepicích - Šanově. Mohl byste mi s tímto nějak poradit ? Děkuji za odpověd, držím palce a přeji mnoho dalších úspěšných počinů.

Re: dotaz Ladislav Havlíček

(Ing. Ladislav Havlíček, 4. 5. 2012 9:03)

Prosím, kontaktujte mne na lhavl@tiscali.cz

Výkonný policejní orgán RČS

(Karel, 8. 2. 2012 10:34)

Prosím o radu,co nebo kdo byl Výkonný policejní orgán a v jakém období působil.Děkuji.

Re: Výkonný policejní orgán RČS

(Vlastimil Flášar, 8. 2. 2012 10:45)

Dobrý den!
Velmi jednoduše řečeno, výkonný policejní orgán je každý policista, který vykonává moc mu svěřenou, zpravidla policista ve službě, ať zatýká, provádí domovní prohlídku, uděluje blokovou pokutu atd. Tedy zejména policista v přímém výkonu služby. Na tento pojem můžete narazit v každé době. Někdy se přímo tento pojem objevoval i na služebních odznacích.

Re: Re: Výkonný policejní orgán RČS

(Karel, 9. 2. 2012 12:40)

Na netu jsem našel repliku odznaku.Jedná se mi o dobu.Mohlo to být i za 1.republiky,kdy pořádek zajišťovalo četnictvo?Děkuji

Čepice četnictva

( Pavla Scheinerová, 3. 6. 2011 15:40)

Prosím o radu, kde se dají najít fotografie četnických čepic a distinkcí na Slovensku za Rakouska Uherska.Děkuji

Iršava Podkarpatská Rus

(Jan Onderka, 17. 4. 2011 17:14)

Moje maminka se jmenovala Marie Dankaničová a pocházela z obce Zahatí okr. Iršava, v roce 1926 odešla za prácí do Čech a tam zůstal její bratr a sestra s rodičema, které už nikdy nespatřila. Zpátky se přijela podívat až v roce 1957. To už rodiče nežili.

Četnické hodnostní školy Morava

(Jiří Vaněček, 9. 8. 2010 7:47)

Vážení kolegové,
během první republiky probíhaly u jednotlivých Zemských četnických velitelství tzv. četnické hodnostní školy nebo také kurzy pro velitele stanic (prostě školení pro četníky, u kterých se vzhledem k jejich schopnostem uvažovalo o zařazení na post velitele stanice). Na konci každého běhu (ročníku) se absolventi vyfotografovali a připravili památeční tablo.
Chtěl bych požádat vás - kolegy - abyste se podívali, zdali náhodou nemáte ve svých sbírkách takové tablo absolventů některé hodnostní školy na Moravě (resp. v Brně) a případně se mi ozvali (jiri.vanecek[zavinac]centrum.cz). Měl bych zájem o scan nebo výměnu. Děkuji.

Prosím o radu

(Irena Fuková, 27. 5. 2010 12:58)

Dobrý den, prosím Vás o radu. Nemohu sehnat knihu : Prozatimní učebnice o výchově a výcviku psa služebního ve Veřejné bezpečnosti. Jsem už opravdu bezradná. Děkuji za radu. Irena Fuková

Vozidla

(Vlastimil Flášar, 23. 2. 2010 12:33)

for Viki: Zkuste třeba http://www.phsos.cz/

Vozidla

(Viki, 23. 2. 2010 11:25)

Ahoj, náhodou jsem našel tuto stránku a potěšila mě. Nevíte někdo, kde bych našel fotografie vozidel VB a Policie, tak jak šly za sebou historicky?

Četnictvo v Deutschböhmen

(Martin Klečacký, 26. 11. 2009 13:20)

Rád bych reagoval na příspěvky ohledně bezpečnostních složek v odtrženeckých proinciích na konci roku 1918.
Takzvaná provincie Deutschböhmen vzniká den po prohlášení čs. státu se sídlem zemské vlády v Liberci, krátce poté se připojuje k německo-rakouskému státu. Vídeňský Staatsamt für Heerwesen pak rozkazem ze dne 13.listopadu pověřuje pplk. Stingla zřízením provizorního ZČV pro Deutschböhmen, nevzniká však, jak původně mělo, v Liberci, ale dne 23. resp. 24. listopadu v Teplicích-Šanově. Jelikož však Stingl často pobývá právě v Liberci, zastupuje ho mjr. Stech, velitel teplického oddělení. Přesvědčování četníků německé národnosti, aby podepsali přísahu vídeňské vládě, se setkalo s úspěchem hlavně díky špatné informovanosti mužstva a fámám typu, že ČSR do roka všechno německé mužstvo propustí, protože nebudou umět služební řeč. Když v druhé polovině listopadu a v prosinci obsadily čs. jednotky severní a severozápadní Čechy, odešlo mnoho četníků přes Bavorsko do Lince, k ZČV č. 8 pro Horní Rakousy, kde byli převzati a rozdělení do zbylých zemí Německého Rakouska.
Ohledně župy Böhmerwald - ta už od počátku spadala pod linecké ZČV, které do jižních Čech přidělilo exponovaného štábního důstojníka pplk. Degishera, jeho úkolem bylo vzít do přísahy místní četnictvo. Sídlil ve Vyšším Brodě a blízkým spolupracovníkem byl kaplický okresní strážmistr. Dne 3. prosince oba uprchli přes hranice před postupujícím 91. p.plukem z Č. Budějovic.
Tolik aspoň velmi stručně - daným tématem se už více jak dva roky zabývám, píšu diplomku na téma Převzetí rakouského četnictva čs. státem v letech 1918 - 1919, a problematika německých četníků v ní zabírá skoro tak polovinu - snažím se i přesné vyčíslit počty četníků, co dezertovali.
klecacky.martin@seznam.cz

Ztotožnění četníka ze Schwaderbachu

(Petr Klema, 19. 11. 2009 21:00)

Prosím o sdělení, zda někdo ví jestli v roce 1938 sloužil na četnické stanici ve Schwaderbachu, nyní Bublava, okr. Sokolov, jistý Moravec (hodnost nevím). Děkuji za podání zprávy. petr.klema@seznam.cz

čierny kocur

(zlatko37@azet.sk, 14. 10. 2009 21:45)

zaujimam sa o akcie cierneho kocura,odboj proti rusom po II. svetovej v pobaltskych krajinach nevies nniečo poradiť.

Ještě dodatek

(Pim Burger, 22. 6. 2009 20:13)

Ono samotné rozesílání všech těch příkazů, provolání a výzev připomínalo známou kapitolu ze Švejka, kde bláznivý generál rozesílá nesmyslné rozkazy na všechny strany...:-))Do tohoto podniku byl pak zapojen ještě mjr.Stech, který posílal snad nejdříve z Lince nebo pod hlavičkou četnického velitelství 2 v Linci, ale nakonec rozesílal rozkazy a telefonické zprávy z Vídně.

Četnictvo v Deutschböhmen

(Pim Burger, 22. 6. 2009 20:07)

Zdravím, snad se autoři webu neurazí, když budu také reagovat. To, co jste napsal, je v podstatě všechno, co se stalo...:-)) Sám jsem se touto problematikou zabýval s ohledem na Děčínsko, takže pokud se ozvete na Pimburger@seznam.cz, tak Vám pošlu kousek svojí práce, která se zabývá vznikem četnictva na Děčínsku, případně i fotografie všech těch provolání a výzev plk.Stingla jak v podobě novinových článků, tak přímo rozkazu, který rozesílal všem četníkům. Zároveň s rozkazem byly rozesílány i přísahy, které měli četníci podepsat. I ty mám vyfoceny v originále a v práci je pak překlad.

Četnictvo v provincii Deutschböhmen

(Ondřej Kolář, 20. 6. 2009 8:38)

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda nemáte bližší informace o bezpečnostních složkách v pohraničních "provinciích", které se po vzniku ČSR pokusily o odtržení. Narazil jsem na zmínku, že v Liberci bylo zřízeno četnické velitelství pro Deutschböhmen, v jehož čele stáli plk. Julius Stingl a rytm. Alois Nekarda. Později se velitelství údajně přesunulo do Teplic-Šanova a poté do Aše, odkud nakonec velitelé uprchli za hranice a založili jakousi exilovou centrálu v rakouském Linci, odkud vyzývali prorakousky orientované četníky k útěku do ciziny. Podrobnosti bohužel neznám. Díky,
O. Kolář (http://bs-csr.blogspot.com)

kostol sa mi paci

(ivka, 12. 5. 2009 15:11)

vas kostol sa my velmi prevelmi paci .panovi kaplanovi