Jdi na obsah Jdi na menu
LovecPokladu.cz - detektory kovů
 


Zde můžete uvést nejenom obecný komentář k těmto stránkám, ale i vznést různé dotazy, nápady a připomínky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

MLS

(Vlastimil Flášar, 6. 7. 2008 18:24)

I ohledně této problematiky bych Vám vřele doporučil kontaktovat pana Radka Galaše na rgalas@seznam.cz. Má velký přehled a může Vám poradit, kde a v jakých archívech a fondech pátrat.

odznaky krim. služby

(Vlastimil Flášar, 6. 7. 2008 18:20)

Zkuste kontaktovat pana Radka Galaše na rgalas@seznam.cz. Pokud se nemýlím, svého času napsal nějakou odbornou publikaci o těchto odznacích a myslím si, že by mohla být k dispozici i v knihovně Policejní akademie v Praze.

Odpověď - odznaky krim. služby

(Jaroslav Beneš, 5. 7. 2008 22:52)

O takovém přehledu, který chcete nevím. V Almanachu z I. konference policejních historiků je ale příspěvek o odznacích neuniforované policie (tedy policistů v civilu tzv. "tajnejch") v období 1. republiky a protektorátu.

MLS

(j.vyletal@seznam.cz, 4. 7. 2008 19:50)

Existujestatistika nebo údaj o počtu četníků a policistů souzených a odsouzených za kolaboraci po vále lidovými soudy?A ví se kolik četníků bylo za okupace Němci vězněno,příp. kolik z nich vězení nepřežilo.Díky Jarda

odznaky krim. služby

(tomas.hottmar@seznam.cz, 3. 7. 2008 8:14)

dobrý den, snažím se marně na netu nalézt přehled o odznacích kriminální služby Československa a České republiky a obdobích jejich používání...šlo by získat fotografie odznaků s obdobími jejich používání ? díky.

hodnosti SNB

(Jaroslav Beneš, 13. 3. 2008 20:04)

vývoj hodností SNB v letech 1945 - 1989 byl uveden v Almanachu příspěvků II. konference policejních historiků. Konference se konala loni v listopadu:
http://www.patracka.cz/konference-policejnich-historiku-2007.html

hodnosti SNB

(Petr, 11. 3. 2008 20:40)

Dobrý den chtěl bych přesně vědět jaké byli hodnosti u SNB v letech 1945-50 . Děkuji za info.

letecké havárie

(ondřej knotek, 3. 2. 2008 22:27)

Obracím se s prosbou.Jsou v Národním archivu dohledatelná i hlášení jednotlivých četnických stanic.Konkrétně se mi jedná o hlášení o leteckých nehodách s úmrtím zejména v letech 1918 až 1938.Zatím dohledávám informace pouze ve vojenském archivu v Karlíně a Olomouci,ale tam taky není úplně vše.Děkuji za info.

praprastrýc

(Pavel, 15. 1. 2008 16:53)

Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha

praprastrýc

(Petr Čížek, 11. 1. 2008 11:56)

Dobrý den, chtěl bych se na vás obrátit se žádostí o doporučení pramenů k vyhledání mého praprastrýce Josefa Čížka, který sloužil v době 1. republiky jako četník v Jilemnici a to v hodnosti (tuším) strážmistra. Za jakoukoli radu budu vděčný.
Petr Čížek
sousticek@centrum.cz

dědeček a pradědeček

(Vlastimil Flášar, 3. 12. 2007 12:06)

Dobrý den pane Mareš!
Buďte tak laskav a sdělte mi Vaši emailovou adresu. Poté Vám dám obratem jedno doporučení.
vlastimilflasar@seznam.cz

dědeček a pradědeček

(Vladimír Mareš, Tábor, 2. 12. 2007 23:55)

Dobrý den,
rád bych Vás poprosil o pomoc ve vyhledání jakýchkoliv informací, které by se týkaly mého dědečka a také pradědečka. Bohužel už je pozdě na to, aby mi alespoň nějakou odpověď dal kdokoliv z mých příbuzných - pamětníků. Tak to zkouším cestou vašich stránek, na které jsem narazil čistě náhodou. Můj pradědeček František Černý prý sloužil u pražské policie a měl být ( údajně ) v jednom období také členem ochranky prezidenta Masaryka. Tohle jsem kdysi slyšel od mé prababičky, ale co je na tom pravdy ve skutečnosti nevím. Můj dědeček Antonín Černý sloužil za I. republiky také u pražského četnictva ( mám jeho fotku v uniformě ) a prý byl zastřelen při nějaké policejní akci v r. 36 nebo tak nějak okolo. Přesně mi to už nemá kdo povědět. Druhá verze, kterou jsem kdysi slyšel byla, že prý se sám zastřelil služební pistolí. Je možné na to někde najít odpověď? Děkuji, Vláďa Mareš, 17 let

odpověď - údaje o předkovi

(Jaroslav Beneš, 30. 11. 2007 17:12)

Dobrý den,

Josef Pešata opravdu v Poděbradech sloužil, kupříkladu v roce 1937 měl hodnost výkonného kapitána a byl velitelem četnického okresního velitelství. Na kapitána byl povýšen 28. května 1934.

V roce 1940 je uváděn již jako štábní kapitán výkonný ve výslužbě.

Tohle jsem jen tak namátkou vytáhl z četnických kalendářů.

Zkuste se pozeptat v Národním archivu, zda tam mají osobní spisy četníků. Mohli by.

Jestli by Vám to nevadilo, napište mi na: mbbb@seznam.cz - rád bych se něco dozvěděl o službě Vašeho dědedčka.

Jarda Beneš

údaje o předkovi

(Pavel Pešata, 27. 11. 2007 11:44)

Dobrý den,nejprve velmi kladně oceňuji vaše stránky.A nyní k mému problému.Můj dědeček Josef Pešata nar.7.5.1882 byl št.kapitánem četnictva v Poděbradech.Když jsem o něm sháněl nějaké údaje na MV ČR ( v jejich archivu a na oddělení personálním) bylo mi písemně sděleno, že žádnou jejich evidencí neprochází.
Víte o tom kde by mohla nějaká evidence příslušníků četnictva existovat? Pokud ne mohl byste mi poradit nějaké prameny kde bych o svém předkovi mohl něco nalézt?
Předem moc děkuji za odpověď.
pavelpesata@seznam.cz

Hradní policie

(Vlastimil Flášar, 21. 10. 2007 20:33)

Vážená slečno!

Vybrala jste si téma opravdu krásné a zajímavé, ale bude asi docela problém získat kvalitní informační zdroje. Bohužel já k tomu tématu nic nemám, ale mohu pro Vás udělat následující: Váš požadavek zveřejním na mých stránkách a na stránkách diskuzního fóra, které se týká historie policejních sborů, které je umístěno na policejním intranetu na severomoravském serveru. Mám dojem, že před několika měsíci jsme toto téma na fóru probírali a že tam někdo z kolegů uveřejnil i nějaké fotky a fotografie by ta Vaše práce určitě obsahovat měla.
Dále Vám mohu pomoci již jen několika radami. Samotná práce by asi měla začít rokem 1918, kdy ochranku prezidenta Masaryka a Hradní stráž tvořili bývalí legionáři a mám dojem, že tomu tak bylo po celé období I. republiky. Za Protektorátu Čechy a Morava tuto funkci pravděpodobně zastávali příslušníci protektorátního Vládního vojska. No a od konce II. světové války po obnovení republiky již tzv. Vnitřní stráž či Vojska Ministerstva vnitra a Sbor národní bezpečnosti až do vzniku Policie ČR. Je třeba ovšem rozlišovat Hradní stráž a ochranku prezidenta republiky.
Určitě se podívejte do II. a III. dílu Dějin policie a četnictva, třeba tam k tomu něco bude a pohlídejte si vydání IV. dílu uvedených dějin, který by měl vyjít koncem tohoto roku.
Určitě bych se pozeptal i Muzeu policie ČR - to by v tom byl čert, aby o tom něco neměli. Teď jsem si vzpomněl, že skutečně na toto téma tam mají samostatnou expozici a určitě něco mají i v depozitáři či v knihovně nebo v archivu - píše se o tom v publikaci Dějiny československé kriminalistiky slovem a obrazem II. díl.
Dále bych napsal email do archivu Ministerstva vnitra, protože ta Vaše práce bude hlavně o tom, že bude citovat ze starých a starších služebních předpisů - dnes se jim říká Interní akty řízení, takže bych se v tomto archivu dotázal, co k tomu oni mají.
Pak by nebylo od věci projet například přes databázi ASPI sbírku zákonů od roku 1918 a zjistit jaké zákony, nařízení či vyhlášky o této problematice pojednávají - důležité bude zvolit jen správná klíčová slova. Já mám sbírku zákonů za období I. republiky téměř kompletní, takže pokud najdete nějaký konkrétní předpis z té doby, tak mi pošlete jeho číslo a já Vám to z těch starých sbírek naskenuji - ono to v takové práci vypadá celkem efektně, když tam je naskenováno něco historicky zažloutlého.
Nebylo by od věci a to určitě udělejte, kontaktovat přímo velitele Hradní policie, třeba k to u něco bude mít a nebo by vám mohl eventualně zprostředkovat kontakt na Archiv prezidenta republiky či na hradní archiv, nevím jak to tam mají přesně rozděleno.
Jo a taky napište do redakce deníku Právo. Docela dobře si vzpomínám, že kdysi před mnoha lety v jednom sobotním vydání či v sobotní příloze vyšel obsáhlý článek, nebo dokonce dvou nebo vícedílný seriál, který se týkal ochranné služby našich prezidentů a jádro toho článku či seriálu tvořilo vzpomínání bývalého příslušníka ochranky, který hlídal již Gottwalda a Zápotockého.
A co pan Michal Dlouhý z Policejního prezidia a pan Pavel Macek z Policejní akademie - Ti by k tomu také něco mohli mít a nebo Vám také mohou doporučit nějaké zdroje.

A to je tak zatím vše, co mě k tomu napadlo. Pokud bych si na něco ještě vzpomněl, nebo náhodou k tomu něco našel, tak dám vědět.

S pozdravem, Vlastimil Flášar

Četnická stanice Deblín

(Vlastimil Flášar, 11. 10. 2007 16:25)

Dnešního dne jsem panu starostovi odeslal email s požadovanými údaji, které jsem převzal z Kalendáře četnictva Protektorátu Čechy a Morava 1940. Ostatní kalendáře jsem rozpůjčoval, takže pokud by se někomu z Vás chtělo poslat panu starostovi údaje z jiných kalendářů, máte-li je k dispozici, tak to klidně udělejte a napište email na adresu obec@deblin.cz

četnická stanice Deblín

(Vlastimil Flášar, 8. 10. 2007 15:40)

Dobrý den!

Informace o četnících, kteří sloužili na uvedené stanici lze nalézt v kterémkoli Kalendáři československého četnictva, který vycházel téměř během celého období první republiky. Nějaké výtisky z různých let mám k dispozici, tak se podívám a seznamy pošlu. Pokud se týká sídla a zrušení uvedené stanice, tak by tyto informace mohly být dohledatelné v příslušném okresním či zemském archivu nebo v archivu Ministerstva vnitra.
S pozdravem, Vlastimil Flášar.

četnická stanice Deblín

(obec@deblin.cz, 8. 10. 2007 12:23)

Dobrý den, obracíme se na Vás s prosbou zda je někde veden seznam četníků, kteří sloužili v četnické stanici Deblín (policejní okres Tišnov). Městys hledá materiály o četnické stanici zajímá nás, kde přesně síldlila, seznam četníků a kdy byla přešně zrušena. Chtěli bychom o této problematice napsat pár slov v Deblínském zpravodaji.
Děkujeme za každou odpověď
Jiří Vitanovský, starosta

Policie Zlín

(Vlastimil Flášar, 2. 10. 2007 21:18)

Pro turba a další

Další fotografie, které mi poslal můj kolega v souvislosti s příspěvkem od turba, se pokusím ještě dnes uveřejnit ve zvláštní galerii pod názvem Reakace na příspěvek od turba, která bude umístěna v rubrice Staré fotografie.

Policie Zlín

(Vlastimil Flášar, 2. 10. 2007 21:14)

Další reakce na příspěvek od turba.
Uveřejňuji zde dva emaily, které mi poslal můj kolega od něhož mám ke zveřejnění Vámi zmiňovaný sken fotografie. Prozatím neuvádím jméno onoho kolegy ani kontakt na něj, ale pokud Vám nebude jeho vysvětlení stačit, napište mi na moji emailovou adresu a já Vám předám kontakt na kolegu a celou věc můžete probrat s ním.

Pokud se týká kvality zveřejňovaných materiálů, samozžejmě, že se je snažím zveřejňovat v přijatelné kvalitě, ale vše je odvislé od kvality originálu a někdy vylepšení skenu za každou cenu může být i na škodu. Toť vše ke kvalitě.

email ze dne 27.9.2007
Ahoj, omlouvám se za problémy, ale jaký byl zdroj v Archivu Města Zlína fakt nevím. Ta stejná, co máš na stránkách, teď značená 1939 pochází oficiálně z archivu Zlína. Byla to fotokopie, ještě spolu asi se dvěma. Ty mám taky. Zdroj tam nebyl uveden. Předpokládal jsem tedy, že jde o fotokopie originálů. Ta z pozůstalosti p. Pomališe, zástupce velitele, je o rok mladší, focená stejně tak ve dvoře radnice města Zlín. Prostředí je viditelně stejné, stejně tak jsou i shodné osoby. Postavou nejvyšší v brigadýrce na obou foto, je právě pan zmiňovaný důstojník Pomališ. Bude-li to takto jako osvětlení situace stačit, budu rád. Fotky jsou k uveřejnění, tedy pro nadšence ze Zlína, první dle stejnokrojů je rok 1939, ta druhá 1938. Ještě si vzpomínám, že určitě existuje stejná fotka v Muzeu jihovýchodní Moravy Zlín, protože kdysi jsem s nima dělal výstavu a ukazovali mi ji taky ve formátu A3, ale jako laserovou kopii. Omlouvám se ještě jednou za vzniklé obtíže, a v případě nějakých problémů, nechť se pisatel obrátí na mne.

email ze dne 28.9.2007

Ahoj, ještě jsem si uvědomil, že mám někde fotku toho xeroxu z muzea Jihovýchodní Moravy Zlín, kde tu fotku mají taky úplně stejnou, jaká měla být v tom kalendáři, ale v rohu je doplněna malou portrétní fotkou. Dohledám a pošlu. Myslím, že v tomto případě se jedná, kromě těch mých, o nejznámější fotku, která má asi víc negativů, nebo alepoň fotek z něj dělaných. Mira.